В днешно време един от по-популярните и рентабилни начини да се сдобиете с жилище е да закупите такъв, който все още в процес на строеж. Обикновено, подобен тип практика е често срещана, тъй като има ползи както за продавача, така и за купувача. От една страна, продавачът разполага с финансовите средства, необходими за изграждането на сградата още от самото начало. Това го облекчава от теглене на кредити и търсене на съдействие от външни инвеститори. От друга страна, купувачите получават по-добри условия по покупко-продажбената сделка. Те се изразяват основно във възможността за разсрочено плащане и по-изгодна крайна цена.
Основни предимства при покупка на имот на груб строеж
По-ниска цена: Предвид че недвижимото имущество не е завършено, то се обявява на по-ниска стойност в сравнение с готовите имоти. Ако вече сте се ориентирали към определен квартал, имате определени изисквания за квадратура и конкретни критерии за етаж и изложение на апартамента, но за съжаление, наличните имоти със същите характеристики са прекалено скъпи или вече заети, можете да се ориентирате към имот на зелено. По този начин ще получите мечтания дом и същевременно ще спестите част от бюджета си.
Възможност за персонализиране: Обикновено, при избор на жилище на етап груб строеж, разполагате с уникалната свобода да наложите своите предпочитания при изготвянето на първоначалния проект. Вие ще решите дали искате част от стаите да се обединят, или да се изградят повече стени между отделните помещения. Разполагате с възможността да изберете типа на подовите настилки и налагането на определени стилове в интериора и екстериора.
Потенциал за по-висока стойност в бъдещ план: В дългосрочен план, купувачът има големи шансове да препродаде имота на по-висока цена, когато вече е завършен особено ако цените на имотния пазар са се повишили.
По-голямо разнообразие и алтернатива: Имотният пазар все пак не е безкраен, но ако в рамките на проучването си включите и съществуващите опции за имоти на зелено, определено разширявате кръга от възможности. Също така, ще имате избор за етаж и изглед.
Основни недостатъци при покупка на имот „на зелено“/ на груб строеж
Риск от провал или незадоволителен краен резултат: Винаги съществува възможността строителят да не може да приключи строежа изобщо, или завършеният имот да не отговаря на очакванията на купувача. Инвестицията на първоначалната сума пари може тотално да бъде изгубена. Реално не разполагате с никаква гаранция за успех.
Бихме искали да разгледаме този така сериозен риск малко по-подробно, за да сте достатъчно добре запознати със заплахите във всяка една фаза на строителството. Екипът на ORB.bg ви обръща внимание, че инвестицията в имот в строителство без „Удостоверение за степен завършеност „груб строеж“ носи сериозни рискове за вас. При най-неблагоприятния сценарии, ако строителят не успее да достигне фазата на „груб строеж“, дори и на база предварителен договор не разполагате с правомощия върху реалните части на сградата. Същевременно, ще бъдете лишени от заплатения аванс до момента. Считаме че е по-безопасно и сигурно да закупите жилище на етап „груб строеж“, тъй като вече ще имате право за собственост върху въпросното жилище. Дори и в ситуация, в която строителят няма възможност да построи изцяло сградата, то вие имате вещни права. Подобен казус също не е напълно благоприятен, тъй като ще са нужни още ресурс и бюджет за пълното финализиране на конструкцията.
Риск от забавяне: Процесът на строителство може да се забави поради редица причини като лоши метеорологични условия, евентуални проблеми с финансирането, или спорове между строителя и изпълнителя. Подобни фактори биха възпрепятствали и вашите планове и нагласи. Мнозина са останали в небитието с недостроено жилище, което често се оказва единственото им такова. В подобна ситуация, също така, бихте били притиснати дори да намерите друго жилище, в което да заживеете под наем докато изчаквате строителството да бъде завършено.
Скрити разходи: Имайте предвид че крайната цена на имота би могла да бъде по-висока от изначално договорената поради ред неочаквани разходи или промени в строителните норми. Примери за промени в строителните норми, които могат да доведат до увеличаване на цената на жилището, включват изискванията за енергийна ефективност, изискванията за безопасност и сигурност, както и здравни и санитарни изисквания. Например, може да има нужда от допълнителна изолация, подсилване на конструкцията, инсталация на по-сигурни системи за електричество и вода или поставяне на специални системи за пречистване на отпадъци. Всички тези промени могат да доведат до допълнителни разходи и увеличаване на крайната цена на имота. Освен това, правителствените регулации и норми могат да се променят с течение на времето, което може да доведе до промени в изискванията за строителство на нови сгради или реновация на съществуващи.
Невъзможност за физическо посещение на жилището: Когато сте се насочили към имот на зелено, то логично няма как да направите реален оглед. Единственият ви шанс да визуализирате бъдещия обект, е да прегледате архитектурните скици. За съжаление обаче, само тези, които имат по-голямо въображение биха могли да си го представят. Същевременно, това, което ви е обещано, може значително да се различава с реалното изпълнение. Съветваме ви, да изисквате да разгледате портфолиото от минали проекти от страна на същия строител или строителна фирма, ако има такива.
Необходимост да си осигурите друго помещение за живот в периода до приключване на строежа: Трябва да предвидите бюджет за наем на друго жилище, докато очаквате строителството да се финализира. Голямата разлика с избор на вече готово жилище е, че можете веднага да се нанесете. Докато при имот на груб строеж, може и да се наложи да чакате с години.
Казус с предварителния договор: Имайте предвид че той не се регистрира в Имотния регистър, което не изключва възможността от наличие на други предварителни договори, отнасящи се за същото имущество. В тази връзка, ако една покупко-продажбена сделка е възможна без съдействието на брокер, то считаме, че без правно съдействие би било рисково.
Евентуален казус с ипотеката на имота: В случай че собственикът на самата земя я е ипотекирал, то съответната ипотека се отнася и за имотите, изградени върху нея. Ако строителят предприеме стъпка за прехвърляне собствеността на новите жилища, но не е погасил ипотеката към банковата институция, то неизбежно купувачите стават отговорни и за ипотекирания имот.
В заключение, покупката на апартамент „на зелено“/ „на груб строеж“ е комплициран процес и силно се надяваме насоките ни да ви помогнат да преодолеете рисковете и предимствата, ако сте изправени пред подобен избор. Съветваме ви да осъществите съответните проверки в случай че сте се насочили към подобни варианти.