Как да финансираме покупката на имот?

06/03/2023
Въпреки сътресенията в икономиката, породени от вътрешните и външните фактори, недвижимите имоти продължават да бъдат предпочитана инвестиция за мнозина.

Въпреки сътресенията в икономиката, породени от вътрешните и външните фактори, недвижимите имоти продължават да бъдат предпочитана инвестиция за мнозина. Независимо от естеството на намеренията ви, а именно дали закупувате жилище за себе си или с цел инвестиция, ви съветваме да се информирате за различните алтернативи за финансиране. Представяме ви най-често срещаните възможности за осигуряване на средства с цел покупка на имот. 


Вариант 1: Финансиране със собствени средства

Логично, най-удобният вариант за придобиване на жилище, е закупуването му със собствени спестявания. Имайки предвид ниските лихви на банковите депозити и високорисковото инвестиране на международните пазари, по-рентабилно се оказва да инвестирате свободните си средства в недвижимо имущество. При този сценарии, ще спечелите повече, особено ако го дадете под наем, отколкото ако парите ви стоят в банка или несигурни пазари. 

Ако се чувствате най-уверени с този начин на финансиране, но на този етап не разполагате с достатъчно средства, то бихте могли да започнете да спестявате още сега. Направете равносметка каква сума можете да заделяте всеки месец, за да имате възможност след определен период от време да закупите мечтания дом, или поне да имате достатъчно за самоучастие в закупуването му с ипотечен кредит. Не пропускайте и факта, че макро и микроикономическата обстановка е неконстантна, както и пазарът на недвижимите имоти. Съответно, цените на жилищата се променят и са динамични.


Вариант 2: Финансиране с ипотечен кредит

Това е най-разпространената форма на финансиране за покупка на жилище. В този случай финансовата институция заема пари на кредитополучателя въз основа на кредитната му история и способността му за изплащане в бъдеще. Препоръчително е преди да подпишете финално споразумение за ипотечен кредит, да проучите предварително всички варианти, които предлагат различните банки, както и да сте сигурни, че можете да поемете периодичен ангажимент за заем. Подобно обвързване е дългосрочно, затова отделете време, за да изберете най-подходящите условия за вас. Обърнете внимание на погасителния план, размера на вноската, периодите, падеж, застраховки и всички такси, които се изискват от съответната банка. След като разполагате с всички детайли, пресметнете коя опция е по-добра за вас, дали да изтеглите ипотечен кредит, или да живеете в жилище под наем, ако не смятате, че ще се задържите дълго на едно място.

Съществува и риск, въпреки вашето желание, да кандидатствате за ипотечен кредит, но такъв да ви бъде отказан поради редица причини. Най-често срещаните са:

  • Лоша кредитна история: Всички банкови институции стартират процедура по проверка на кредитното досие на клиента през Централния кредитен регистър. На база нея се установява дали той има необслужен кредит или забавяне на вноски. Ако има закъснение в плащанията с продължителност повече от 30 дни, то това се тълкува като лоша кредитна история.

  • Предоставяне на недостоверна документация: в случай че бъде представена невярна информация в рамките на формулярите за кандидатстване за кредит, то такъв със сигурност ще бъде отказан.

  • Незадоволителни приходи: недостатъчен месечен доход също е предпоставка за отхвърляне на искането, тъй като означава, че не можете да покриете месечните разноски по кредита. Условията на банките варират, но в повечето случаи, месечната вноска не трябва да е повече от 40 % от заплатата ви. Шансовете ви за получаване на кредит са ограничени ако не работите на трудов договор.

  • Поради скорошен отказ за ипотечен кредит


Вариант 3: Потребителски кредит

Ако разполагате със заделени средства, но не са достатъчни за покупка на жилище, то бихте могли да кандидатствате за потребителски кредит. Така ще можете да съберете цялата необходима сума за покупката. Това представлява една добра алтернатива, тъй като от една страна инвестирате вече заделените свободни средства, и от друга, винаги можете да отдадете имота под наем, като с месечния наем да покривате и разноските по кредита.

Сравнявайки с ипотечния кредит, потребителският се характеризира със следното:

  • По-бърз процес по одобрение на кредита в сравнение с продължителността за кандидатстване за ипотечен кредит

  • Таксата за управление на потребителски кредит се заплаща еднократно, докато при ипотечния тя се заплаща ежегодно и се начислява върху остатъка от кредита. Същевременно има допълнителни такси по линия на ипотечния кредит като например застраховка на имота, такса за изготвяне на пазарна оценка, такси за покупко-продажбената сделка при нотариус и прочие.  

  • Има съществена разлика в срока за изплащане на потребителски и ипотечен кредити. При потребителския, той е около 10 години, а при ипотечния срокът е между 30 и 35 години. В този ред на мисли, при потребителски кредит, месечните вноски са по-високи.


Вариант 4: Пари на заем от познат или директно от строителя

В случай че имате доверие и разбирателство помежду си, винаги можете да се обърнете към някого, който разполага с необходимата сума и би ви услужил с приятелски заем. Основните предимства са, че ще спестите от лихви и ще имате спокойствието, че не се обвързвате с независима институция.

Друга опция е да обсъдите със самия строител дали може да ви отпусне заем. Обикновено, подобен тип алтернатива е достъпна в някои държави. 


Вариант 5: Продажба на други имоти

В ситуация, в която разполагате с други имоти, винаги съществува и опцията да закупите новото жилище със средствата от продажба на някой от наличните ви недвижими имущества. 


Вариант 6: Небанков кредит

Подобен тип кредит е решение и алтернатива за тези, които не са одобрени за традиционния банков кредит или имат влошена кредитна история. Важното в случая е, да предоставите приемливо обезпечение. При искане за небанков кредит, дори не ви е необходимо да комуникирате своя доход или да покажете трудов договор. Основната разлика с класическия банков кредит, е че в този случай отпуснатите средства са много по-ограничени, но пък можете в по-кратки срокове да получите искания финансов ресурс. Обръщаме ви внимание, че обикновено, вноските по тези заеми се изплащат на седмична база и цялата сума е необходимо да бъде върната в период от не повече от 3 години.

Коя е най-подходящата опция за вас?

Това зависи най-вече от два основни фактора. От една страна, определящи са вашето уникално финансово състояние, а от друга е крайният ви план за експлоатация на имота. Но независимо с какви налични средства разполагате, инвестирането в недвижими имоти винаги е възможно. Добре обмисленото преразглеждане на горепосочените варианти, ще ви помогне да откриете най-оптималното решение спрямо вашите нужди.

Ако вече сте стартирали процеса по търсене на имот за купуване разгледайте предложенията на ORB.bg. При нас разполагате със свободата да преминете сами, без съдействието на брокер, по пътя на избор и закупуване на жилище.