Как да преговаряте за сваляне цената на имот

17/02/2023
При закупуване на имот, един от основните страхове на мнозина е да не бъдат измамени в процеса на покупко-продажбата, най-вече по отношение на цената му.

При закупуване на имот, един от основните страхове на мнозина е да не бъдат измамени в процеса на покупко-продажбата, най-вече по отношение на цената му. За да не се стигне до подобна ситуация, е важно да бъдете достатъчно информирани и подготвени дали продажбената цена е съобразена с текущия пазар на недвижимите имоти. Също така е добре да сте наясно с определени подходи и методи, с които да си извоювате намаление на първоначално обявената цена и то без съдействието на брокер. 

Бихме искали да ви представим следните конкретни аргументи, с които да успеете да имате достатъчно голямо основание за дискутиране на цената:

  • Несъответствие на предложената цена спрямо актуалните такива на пазара: Съветваме ви да направите задълбочено проучване на пазара преди изобщо да стартирате ходенето по огледи. С помощта на онлайн платформата ORB.bg, която е безплатна и до която имате свободен достъп, можете да изготвите  сравнителен анализ на актуалните за момента имоти, обявени за продажба. Той ще ви даде много релевантна отправна точка дали цената на имота, който ви интересува, е завишена. Същевременно, ще ви даде предпоставка и повод за намаление на стойността му. Запознайте се допълнително и с различните критерии и техники за това как да оценим имота си правилно „тук“. Препоръчваме ви също така, да представите на продавача разпечатани обяви на други сходни имоти в района, със същите характеристики, които обаче се продават на по-ниска цена. Така ще имате голям шанс да го убедите да намали крайната цена.  

  • Възползвайте се от случая, че имотът е „престоял“ на пазара: Проучете от колко време съответното жилище е обявено за продажба. Ако е отдавна, то вероятно  цената му не отговаря на реалното му състояние. Също така, може да е поради неудобна локация, неблагоприятна инфраструктура в околността, или  трудни за поправяне щети и повреди по самия имот. 

    Имайте предвид че на такъв етап, собственикът вече е загубил търпение, което го прави уязвим и създава добри условия да договаряте за цената.  

  • Спестете информацията, че бързате да закупите имота: Съветваме ви, по време на преговорите за цената, да не споделяте какви са плановете ви и конкретно кога бихте искали да купите жилище. В противен случай, чисто психологически, тази информация може да бъде използвана срещу вас и ще отслаби позицията ви. Ако собственикът знае, че бързате, определено няма да направи компромис с цената, предвид че вие сте в неизгодна позиция.  

  • Спестете подробности за финансовото ви състояние: Както посочихме по-горе, колкото по-малко информация давате за себе си, толкова по-добре. В случай че продавачът знае, че разполагате с големи финансови възможности, със сигурност ще се опита да ви продаде имота си по-скъпо. 

  • Използвайте като аргумент евентуални проблеми с квартала: Важно е да знаете, че и състоянието на самия квартал влияе върху цената на имота. В случай че идентифицирате евентуални недостатъци, можете да ги използвате като основание за дискутиране на цената. Бихте могли да обърнете внимание дали районът е с добра инфраструктура, дали пътищата са разбити, дали има наблизо удобен градски транспорт и прочие. Ориентирайте се дали в близост до имота има търговски обекти от първа необходимост, като магазини, аптеки, банкови офиси и други. Ако става дума за по-семеен тип жилище, то отдалечеността му от училища и детски градини, е достатъчно добър довод да изисквате спад в цената.  

  • Недостатъци на самата жилищна сграда: Ако установите някакви повреди като олющена боя, или паднала мазилка, проблеми с покрива, течове, то всичко това предполага бъдещи разходи, които е важно да си спестите. След като направите обстоен преглед на състоянието на сградата, представете цялата информация на собственика и изисквайте намаление на цената, за да компенсирате бъдещите ремонтни дейности, които в крайна сметка ще засегнат лично вас.

  • Липса на паркомясто: В случай че нямате осигурено паркомясто, гараж, или в близост до сградата няма подходящи и обособени паркинги, то това донякъде е възможност и основа за преговори. Поискайте отстъпка от продажбената цена, изтъквайки това голямо неудобство, което ежедневно ще ви затруднява. 

  • Недостатъци на самия апартамент: Препоръчваме ви да инспектирате всеки един ъгъл на жилището. Всички негови недостатъци са допълнителен повод да преговаряте за обосновано понижение на цената. По-положителна перспектива за преговори ще имате, ако самият имот не е ремонтиран от много години, докато ако наскоро са инвестирани средства и време в него, то продавачът му ще е непоколебим за цената. Въпреки това, вие имате пълното право да направите подробен оглед и да заявите недостатъци, ако откриете такива, особено ако са по-мащабни – проблеми с електрическата или водната инсталация, проблем с вентилацията, и други подобни. 

    Обикновено собственикът е длъжен да направи такава отстъпка в цената, колкото биха стрували корекциите и ремонта за отстраняване на горепосочените казуси и затруднения. При намиране на очевидни щети по апартамента, той е длъжен да поеме поне 50% от разходите по ремонта.

    Също така, ако закупувате или наемате обзаведено жилище, то прегледайте и състоянието на самите мебели. Ако са прекалено стари и амортизирани, обърнете внимание по време на преговорите за цената.

  • Не се поддавайте на психоатаки: Подминавайте провокации от сорта, че има прекалено много чакащи за жилището и е необходимо бързо да го запазите и закупите. Мнозина се стремят да ви притиснат с решението ви, а и го правят с цел да не остане много време за двуумене за крайната цена. 

  • Неувереност при преговори: В случай че сте много притеснителни, има вероятност да се почувствате неудобно и в крайна сметка да приемете първоначалната оферта въпреки дефектите, които сте установили в апартамента. Ако се усещате неуверени в подобен тип ситуации на „пазарене“, то винаги можете да се обърнете към приятел или познат, който да ви помогне.

  • Подгответе се емоционално: Бихме искали да обърнем внимание и на психологическата и поведенческата ви подготовка за преговорите. Едно от основните неща е да бъдете обективни. Както посочихме по-рано, винаги можете да се въоръжите с писмени доказателства и основания за спад на цената, но те трябва да бъдат действителни. Като например, счупени плочки в банята е добър аргумент, докато изказване от сорта, че нещо просто не ви харесва, няма да ви донесе положителен резултат, а най-много да раздразни отсрещната страна. 

    Не забравяйте, че вероятно този имот е бил домът на продавача, съответно и той ще е емоционален и напрегнат. Подходете с уважение и търпение, но същевременно се фокусирайте върху реалните ви доводи, с които да изисквате компромис. Ако собственикът не демонстрира по никакъв начин разбиране, то изисквайте допълнителни придобивки като мебели, смяна на осветлението и прочие.

В процеса на преговаряне, основният въпрос, който е важно да си зададете, е дали според вас цената на имота е справедлива. Ако жилището не ви харесва, то стойността му никога няма да ви изглежда подходяща и изгодна. В крайна сметка, най-важното е то да отговаря на вашите очаквания и нужди.

Ако вече сте стартирали търсенето на имот за закупуване, свържете се с нас още сега и разгледайте обявите ни. В рамките на онлайн платформата ORB.bg, ще откриете само реални обяви директно от продавача/ инвеститор. Уверяваме ви, че ще срещнете пълна прозрачност и справедливи условия за двете страни. Паралелно с това ще си спестите значителни разходи от комисиони.