Независимо дали сте предприели стъпка към закупуване или наемане на жилище, едно от нещата, на които трябва да обърнете внимание и за които да сте нащрек, е да не бъдете подлъгани. В днешно време, ставаме свидетели на редица измами с недвижими имоти, за които вероятно си мислим как е възможно хората да не се усетят. Екипът на ORB.bg иска да ви запознае с едни от най-често срещаните измами, с цел да не станете следващата жертва на подобни неблагоприятни обстоятелства.
Фалшиви обяви
Ежедневно се появяват в интернет пространството, така наречените фалшиви имотни обяви, които изкушават с привлекателно ниската цена на жилища. Бихте могли да ги разпознаете на база краткото и повърхностно описание, както и с липсата на снимки или наличие на прекалено нереалистични такива. Съветваме ви да обърнете внимание и да се запознаете в детайл със статията ни „Фалшиви обяви – как да се предпазим“, в която подробно описваме знаците, по които да ги идентифицирате и да ги избягвате съзнателно.
Незаконно строителство
Първата проверка, която трябва да направите в случай че сте в процес на избор и закупуване на недвижимо имущество, е да проверите регулацията на земята. Това е един от начините да се уверите в законността на даденото строителство. Практиката показва за чести измами на строителство върху площи със статус на земеделски земи. Друг признак за евентуална незаконност е лошо състояние или липса на осветление, както и незадоволителна инфраструктура в рамките на имота и около него.
Имайте предвид, че за незаконен строеж се счита всеки един, който не отговаря на приетия Подробен устройствен план, като например: отстояния, които не са регламентирани; надвишена височина на жилищна сграда; изграждане на офис-сграда в обособена зона, предназначена за жилищно строителство и прочие. Същевременно, незаконно строителство е и това, което е изградено без строителен надзор и без издадени актове (Акт 14, Акт 15 и Акт 16), които гарантират, че съответната сграда отговаря на установените нормативни уредби.
Нереален собственик на имота и представяне на фалшифицирани документи
Наблюдава се тенденция за нарастването на такъв тип измами. Сигурно решение срещу подобен проблем, е да направите проверка на собствеността на база нотариален акт. За имоти, чиито документи датират след 1998 г., можете да направите онлайн справка за историята на имота, наличието на права на трети лица и прочие през електронния имотен регистър. За вписаните нотариални актове, в периода преди 1998 г., имате възможност да направите справка от електронния регистър в Службата по вписвания. Най-комплицирано е по отношение на имотите с нотариални актове преди 1991 г., за които със съдействието на нотариус, е необходимо да се направи справка в томовете, запазени в Службата по вписване, както и в азбучния указател, воден от Службата по вписване, на база който да се установи дали този, който се представя за собственик е участвал по време на сделката.
Финансови задължения, свързани с имота
По отношение на този тип измама, ви препоръчваме да направите обстойна проверка за евентуални тежести върху жилището. Те биха могли да бъдат наличието на права на други съсобственици, наследници или съпрузи. В това число влизат и възбрани или ипотеки по линия на имота. Проверката се осъществява онлайн през Имотния регистър към Агенция по вписванията, подавайки заявление за Удостоверение за тежести.
Покрити/ замаскирани щети
Въпреки че преди закупуване на жилище, обикновено се прави оглед, то биха могли да останат скрити някои щети и повреди. Един път като заживеете в имота, има вероятност да излязат наяве и много сериозни повреди, за които да ви е необходим голям бюджет. В тази връзка, още на начален етап от преговорите, изисквайте от собствениците достъп до жилището, за да се уверите предварително, че няма да се озовете в бъдеща неблагоприятна ситуация за вас.
Неплатени входни такси и комунални услуги
Изключително важно е да проверите дали има непогасени задължения от предишни собственици, преди да преминете към сключване на окончателната сделка за покупко-продажба. Като купувач на имот разполагате с правото да получите оригиналните квитанции за платени сметки за вода, ток и други. Обръщаме ви внимание, че разполагате и с правото да направите детайлна проверка чрез справка в Имотния регистър на всички финансови задължения в период от най-малко 10 години назад във времето. Те могат да са от различно естество – ипотеки, заеми, съдебни запори и прочие. За да избегнете вероятността вие да ги заплащате в бъдеще, жилището не трябва да е обвързано с подобни задължения. Повече за вашите законни права по линия на закупуване на недвижимо имущество, можете да прочетете в статията ни „Какви са правата ми като купувач на имот?“.
Как бихте могли да се предпазите от имотни измами?
Бъдете информирани и запознати със целия процес по покупко-продажбена сделка. В ORB.bg ви предоставяме напълно безплатно всички тънкости и полезни съвети, с които да преминете през процеса на покупка/ продажба/ наемане или отдаване на имот. Както добре знаете, знанието прави силата. И в този случай - колкото по-подготвени сте за дадена ситуация, толкова повече ползи ще извлечете и толкова по-защитени сте от непредвидени обстоятелства.
Ако вече сте стартирали търсенето на имот за закупуване, свържете се с нас още сега и разгледайте обявите в платформата. В рамките на онлайн платформата ORB.bg, ще откриете само реални обяви директно от продавача/ инвеститор, както и пълна прозрачност и справедливи условия за двете страни. Паралелно с това ще си спестите значителни разходи от комисиони.