За разлика от миналото, когато нуждата от брокери за продажба на имот е била непреодолима, в днешно време всеки един от нас има достъп до необходимата информация и документация за сключване на сделка. Наличието на интернет позволява да направите проучването съвсем сами за почти всеки един детайл в процеса за продажба на недвижим имот, без да ви трябва посредник за целта. Тази ваша самоинициативност и самостоятелност няма да ви отнеме много време, както и ще ви позволи да спестите значителни разходи от комисиона. Въпреки това, не подценявайте комплексността на процеса по продажба на недвижимо имущество. Тънкостите в него са много и често крият рискове от различно естество. Поради тази причина е изключително важно да сте информирани за най-често срещаните грешки, които допускат продавачите, както и какви са начините да ги избегнете.
Неправилна оценка на стойността на имота
Една от най-често срещаните грешки на продавачите е по отношение на ценообразуването. Някои поставят прекалено висока или твърде ниска цена на жилището си, която е в пълен разрез с пазара на недвижимите имоти. Прекалено високата цена може да „изплаши“ потенциалните купувачи, които вече са направили сравнителен анализ между имотите, които се предлагат на пазара. Съответно те биха се ориентирали към по-разумните цени. Също така, ако вашият дом е с твърде висока цена, то той може да остане на пазара много по-дълго, което създава впечатление в купувачите, че може би нещо не е наред с него. От друга страна, ниската цена може да доведе до загуба на потенциална печалба.
С цел да се избегне тази грешка, е необходимо да вземете предвид редица фактори – обективни, субективни и дори макроикономически, с помощта на които да изготвите една коректна оферта. На първо време опознайте местния пазар, като основната идея на това проучване е да сравните вашия имот с подобни в района. Можете да го направите на база информацията, достъпна в онлайн платформа за недвижими имоти като ORB.bg. В рамките на нея ще откриете само реални обяви от проверени продавачи и целия ноу-хау за подготовка и сключване на сделка.
Същевременно, когато правите търговска оценка на имота и се стремите да изготвите най-добрата ценова стратегия, не бива да неглижирате нито един от следните критерии: година на строеж, локация, общо състояние, квадратура, тип строителство, етаж, гараж/ паркомясто, гледка, наличие на шум в близост, асансьор и други. Запознайте се в детайл с правилния подход за ценообразуване с помощта на статията ни – „Как да оценим имота си правилно?“.
Недобро състояние на жилището
Друга често срещана грешка на собствениците е да не подготвят имота за продажба. Ако купувачът се сблъска с непривлекателен външен вид на жилището, това ще го отблъсне и ще да го накара да се замисли за други потенциални проблеми. За да избегнете подобна ситуация, ви съветваме да наблегнете на активите на имота, изтъквайки най-добрите му качества. Именно така ще създадете и предпоставка да увеличите цената му. Пригодете външния вид и визия на дома, като подходите чисто психологически и го подредите, украсите, така че да излъчва комфорт и домашен уют. Така ще привлечете голям брой хора. Също така, проверете отоплителната система, изолацията на покрива, вратите и прозорците, с цел да осигурите всички необходими дейности по подръжката. Погрижете се да разчистите входа, стълбите и балконите/ терасите, за да улесните достъпа за посетители и да създадете добро първо впечатление. В случай че огледите се организират през зимния период, можете да подготвите и представите снимки на имота, направени през лятото, за да може потенциалният купувач да визуализира себе си по-лесно в този дом. Вижте повече тук.
Липса на гъвкавост за посещения и огледи
Важно е да бъдете гъвкави и на разположение, когато получите заявка за огледи. Не забравяйте, че повечето потенциални купувачи са работещи хора и те биха искали да посетят имота в обедната им почивка, след работно време или през уикендите. Трябва да се съобразите с удобното за тях време за посещения. В случай че сте зает или имате друг ангажимент, ангажирайте ваш близък, който да осигури достъп в заявените часове.
Липса на предразположеност за преговори
Както вероятно знаете, в голяма част от почти всяка една продажбена сделка присъства желанието за преговори от страна на купувачите. Много често те си опитват късмета и се стремят да преговарят за крайната цена. Не ви съветваме да предложите спад от 20%, но би било добре да оставите място за преговори и да не се затваряте напълно. В случай, че не виждате възможност за намаления, то бъдете открити и представете вашите аргументи защо смятате, че имотът има стойността, която сте обявили. Ако все пак не успеете да ги убедите, можете да направите малка отстъпка и да кажете, че ако наистина се интересуват, сте готови да го продадете на посочената цена.
Имотният пазар е мащабен и конкуренцията е голяма. Понякога в стремежа си да постигнете своето, съществува риск да изпуснете добра възможност. В тази връзка бъдете толерантни и съобразете цената, която обявявате с реалните обстоятелства, а не с вашите лични желания. Така няма да пропуснете шанса да реализирате успешна сделка.
Пълно доверие на брокер или агенция за недвижими имоти
Една от най-честите грешки при продавачите е неоправдано високото доверие към брокерите. Обикновено сложността на сделката притеснява продавачите и те се доверяват изцяло на брокерите по отношение на всички процедури и формалности в процеса. Не отричаме професионалността на определени от тях, но винаги съществува риск да попаднете на некомпетентни лица в сферата, както във всяка друга. Докато в близо 2/3 от страните в ЕС съществува регулация на бранша, то в България такава липсва. Професията е изключително отговорна, но до нея често се допускат недобре обучени кадри с малко опит. Не всеки е способен да усвои тънкостите в сделките с имоти и не всеки би защитавал интереса ви като продавач или купувач, като свой собствен такъв. Често услугата се изчерпва просто до свързването на двете страни по сделката, а след това липсва адекватно консултиране и съдействие до нейното приключване. Въпреки това, вие отново ще дължите 3% комисионна на посредника. Може да се окаже, че вие самите сте далеч по-информирани за възможностите за продажба, цените в различните райони, както и за други подробности, с които брокерът не разполага.
Ако вече сте готови да предложите недвижимо имущество, в ORB.bg разполагате със свободата да преминете през процеса на продажба на недвижим имот без необходимост от брокер. Водени само от вашия личен интерес, ще отстраните проблема фокусът да пада върху стремежите и желанията на агенциите за недвижими имоти. Екипът на ORB.bg ви предоставя напълно безплатно препоръки по сключване на сделка за имот.