5 мита за жилищата в големите градове

26/12/2022
В процеса на проучване на пазара на недвижимите имоти в големите градове, мнозина се заблуждават и подвеждат от общоприети митове, които са се формирали сред обществото.

В процеса на проучване на пазара на недвижимите имоти в големите градове, мнозина се заблуждават и подвеждат от общоприети митове, които са се формирали сред обществото. Обикновено, подобен тип заблуди се развиват във времето и остават в съзнанието на хората без да бъдат потвърдени от достоверни източници. В тази връзка, считаме че е важно да им се обърне внимание и да опитаме да предотвратим тяхното влияние върху крайното ви решение за избор на жилище.

  • Мит номер 1: Възползването от услугите на брокер или агенция за недвижими имоти е задължително

Покупко-продажбата на жилище с помощта на брокер изисква отделянето на допълнителни средства за комисиони, което утежнява цената с хиляди и дори десетки хиляди. Както ви разказахме в статията „Покупка и продажба на имот без брокер: Мисията възможна“, покупката на жилище без брокер е напълно постижима мисия, която ще ви спести немалка сума. Също така ще избегнете риска да попаднете в ръцете на неквалифициран брокер, неспособен да ви консултира във ваша полза и дори да не работи във ваш интерес. С отделянето на малко време, бихте могли да се окажете далеч по-информирани и подготвени за подробности по процеса, с които брокерите не разполагат или не ви снабдяват. Същевременно, екипът на ORB.bg ви предоставя напълно безплатно препоръки и ноу-хау по сключване на сделка за имот.

  • Мит номер 2: Инвестицията в закупуване на жилище в града е по възможностите само на богатите хора

Считаме че това е най-проблематичния мит по отношение на недвижимите имоти в големите градове. Хората биват обезкуражени да направят покупка, водени от страха, че не е „по джоба им“. Назад във времето, популярно схващане беше, че инвестициите в имоти са предназначени само за хора от по-високата социално-икономическа класа. За щастие, в наши дни пазарът в големите градове е достатъчно мащабен и достъпен за представители от различни социални класи. Възможността за теглене на ипотечен кредит също допринася за шанса за придобиване на собственост.

  • Мит номер 3: Струва си да се закупи имот само на централно място в града

Друг притеснителен мит, който подвежда мнозина, е че единствено напълно развитите квартали, разположени в най-централните места в града, представляват добра алтернатива за инвестиция в недвижимо имущество. Имайте предвид, от една страна, че най-централните и първокласни райони често са прекалено и ненужно скъпи. Тяхната пазарна стойност се базира основно на местоположението, а не на удобствата, които предлагат дадените имот и квартал. От друга страна, ви съветваме да направите подробно проучване и на останалите по-отдалечени от центъра квартали, тъй като голяма част от тях в много случаи са с по-добра инфраструктура и имат голяма перспектива за развитие в бъдещето. Повечето от тях са с ново строителство, което се отличава с качествена изработка, високо ниво на енергийна ефективност, ефективна отоплителна система и по-добра шумоизолация. Също така новото строителство е по-устойчиво срещу различните атмосферни фактори, което не налага ремонт в краткосрочен план.

По отношение на допълнителните предимства на по-отдалечените квартали, бихме могли да добавим и факта, че в процеса на изграждането им, са взети предвид нуждите на съвременния човек. Например има изградени външни фитнеси, повече алеи за каране на колело, зелени площи, адаптирани за домашни любимци и прочие.

  • Мит номер 4: Купуването на жилище в града означава повече шум, стрес, по-голяма престъпност и други неудобства

В последните години се наблюдава феноменът много граждани да желаят да избягат от големия град и да се отдалечат. Мнозина твърдят, че шумът и стресът ги притесняват и започват да търсят усамотение. Не отричаме, че донякъде това е истина, но дори и в рамките на големия град, винаги могат да се намерят райони, които се характеризират с по-тихи и спокойни квартали. Семейства с деца, които търсят удобството на къщата с големия двор извън града, могат да се радват на повече простор дори  и в града. Също така не може да се отрече, че в големия град инфраструктурата е по-добра; има повече работни места с по-високо заплащане; има по-добри образователни институции и богат избор от търговски и развлекателни центрове. Близостта до медицински центрове и наличието на повече полицейско наблюдение и контрол са допълнителни предимства за сигурността на гражданите. В крайна сметка обаче, в процеса на търсене на нов дом, важно е послушате и емоциите ви, и най-вече да преследвате личната ви представа за семеен уют, и къде според вас бихте могли да я откриете.

  • Мит номер 5: Жилищата в големите градове са построени с нискокачествени материали

Съществуват твърдения, че в стремежа си да гонят по-бързо изпълнение, много строители правят компромис с качеството на изработка. Бихме казали, че това не трябва да се възприема като общоприета истина, тъй като има и много инвеститори, които не подценяват важността на конструктивния процес. Въпреки това, за да сте сигурни, че няма да се налагат скорошни ремонтни дейности, ви съветваме да се консултирате със специализиран инспектор в строителството, който да огледа имота. Така той ще може да идентифира евентуални потенциални проблеми, свързани например с шумоизолацията или подови настилки, които са неправилно сложени. 

Покупката на имот в големия град е възможност, която от много гледни точки, дори превъзхожда покупката на жилище в малките населени места. Големият град се характеризира с наличието на редица социални, икономически и дори емоционални придобивки. Всеки отрицателен аспект, който ви тревожи, всъщност би могъл да има положително влияние във времето. Но разбира се, понякога изборът да закупите жилище в големия или малкия град е базиран на вашите лични предпочитания и възможности.