Независимо дали бихте искали да станете инвеститор в недвижими имоти или просто търсите мечтания дом за вас и вашето семейство, е важно да сте информирани, че продажбената цена на жилището не е крайната сума, която ще трябва да заплатите. За съжаление, разходите и таксите, съпровождащи подобна сделка са повече и се натрупват бързо. Как да сте максимално подготвени?
Такса за оценка на имот: Ако покупката ви се осъществява с помощта на ипотечен кредит, то предвидете да заплатите сума в диапазона между 120 – 200 лева за пазарната оценка на имота. Тя е от значение за банковата институция, за да измери стойността на обезпечението. При закупуване на паркомясто или гараж, ще заплатите допълнителна такса за оценяването им.
Удостоверение за тежести: При теглене на ипотечен кредит, банката изисква посоченото удостоверение, като в него присъства цялата история на имота за 10 години назад. Сумата за издаването на документа, в срок до 7 работни дни, е в размер на 10 лева, а за срок до 3 работни дни е 30 лева.
Местен данък: Имайте предвид, че всички сделки за недвижими имоти, се облагат с данък. По принцип всяка община има различен такъв, като например за София е 3% от общата цена на сделката.
Нотариална такса: Тя се изчислява на база Тарифата за нотариалните такси, според Закона за нотариусите и нотариалната дейност (ЗННД), както и спрямо финално договорената продажна цена на имота.
Такса за вписване на новия нотариален акт в Имотния регистър: Посочената такса е в размер на 0,1% от обявената цена в нотариалния акт. Тя се изисква от Агенцията по вписванията след удостоверяване на сделката от нотариуса.
Такса за изготвяне на нотариален акт: Тя е в размер на около 3 лева без ДДС за първата страница и за всяка следваща е по 2 лева без ДДС. На база Тарифата, съгласувана с Министерството на правосъдието, максималната стойност възлиза на около 30 лева.
Административна такса за издаване на удостоверение за семейно положение: Издава се от служба ГРАО към всяка община в страната, като цената му е 10 лева.
Такса към банката-кредитор: Дължима по линия на усвояването на ипотечния кредит, посочената такса е еднократна. Тя варира спрямо условията на различните банкови институции, но като цяло варира между 0 лева и 0,25% от размера на самия кредит.
Такса за юридическо обслужване: В случай, че се възползвате от услугите на юристконсултант, бъдете подготвени, че цените се намират в диапазона между 70 и 1000 лева на час. Въпреки това, посочените суми са относителни и всичко зависи от хонорара на избрания от вас юрист. Имайте предвид, че ако закупувате имот чрез ипотечен кредит, обикновено юридическият отдел на банката е ангажиран и задължен да провери изрядността на цялата документация.
Такса за вписване на договор за поддръжка и управление в Имотния регистър: Дължи се еднократно от този, който се ангажира да поддържа и управлява имота. Таксата се формира от общата стойност на договора за периода, за който е сключен и се умножава по 0,1%. Минималната такса е 10 лева.
Годишна имуществена застраховка: Едно от условията при теглене на ипотечен кредит е сключване на годишна застраховка. При погасяването на кредита задължението отпада.
Разходи след покупката: При покупка на жилище, често се налага инвестиция в ремонтни дейности, както и в обзавеждане. Също така, като нови собственици на имота, е необходимо да отделите бюджет за годишните данъци за сграда и смет. Техният размер се определя от общината, в която се намира съответното жилище.
Дължимата парична стойност на самия имот.
Гид за разходи при продажба на жилище
Продавачите на имоти е необходимо да бъдат подготвени, че част от разходите, посочени по-горе, подлежат на договаряне. Напълно възможно е, разноските да бъдат разпределени поравно между двете страни. Съществува и сценария, в който ще трябва да поемат част от тях изцяло. Прегледайте посочените по-долу разходи, за които да бъдете финансово подготвени:
Издаване на кадастрална скица: Издаването на схемата на самостоятелния обект в сградата, струва между 20 и 40 лева, и се издава от Агенция по геодезия, картография и кадастър.
Издаване на удостоверение за данъчната оценка: Документът се изисква при продажба на имот, като разходът за него възлиза между 10 и 35 лева. Издава се в два екземпляра, които се предоставят на нотариуса и на Службата по вписванията. Искане за издаване може да се подаде само от собственика на имота.
Удостоверение за семейно положение, съпруг/а и деца: Продавачът, като физическо лице, трябва да го предостави, с цел да се констатира дали имотът е придобит по време на брак. Документът се издава от служба ЕСГРАОН и цената му е около 10 лева.
Бихме могли да обобщим, че всички разходи по покупко-продажбата на имот, възлизат в диапазона между 3% и 4% от стойността на самата сделка. На въпроса „Кой поема и каква част от разходите?“, бихме казали, че е доста относително, тъй като е въпрос на договорка между продавача и купувача. Най-често срещаните сценарий са следните:
Всички такси и данъци се заплащат от страната на купувача
Всички разходи по сделката се разделят по равно между двете страни
Местният данък се поема от купувача, докато останалите разноски се разпределят поравно.
Не на последно място, за да успеете да продадете или купите имот по-лесно, се свържете с нас. Благодарение на платформата ORB.bg, разполагате със свободата да преминете през процеса на покупко - продажба на недвижим имот без необходимост от брокер, спестявайки си разхода за комисиона, който не е незначителен, а напротив. Същевременно, водени само от Вашия личен интерес, ще отстраните проблема фокусът да пада върху стремежите и желанията на агенциите за недвижими имоти. Екипът на ORB.bg ви предоставя напълно безплатно препоръки и ноу-хау по сключване на сделка за имот.