В днешно време темата за наближаваща рецесия се коментира все повече и повече. Някои от икономическите прогнози индикират негативни последици за предстоящата 2023 г. Факторите, които допринасят за рецесия са редица, като някои от тях са – ръст на инфлацията, повишение на цените на суровините и лихвените проценти и евентуалният недостиг на енергия. За съжаление, част от тях напоследък констатираме и наблюдаваме в своето ежедневие.
Като потенциален купувач на недвижимо имущество, собственик/ продавач на жилище, или инвеститор, вероятно се питате какви са последиците за пазара на имотите в ситуация на рецесия. Екипът на ORB.bg ще ви помогне с подробна информация за рецесията и нейното отражение върху имотния пазар, без да се налага да се допитвате до брокер.
По дефиниция, рецесията се изразява основно в спад на икономическата активност. Започва да се наблюдава значително намаляване на заетостта, доходите, и нивото на продажби в различни сфери. В подобна затруднена обстановка, неизбежно се стига и до последици на пазара на недвижимите имоти, конкретно засягащи цените на жилищата. В най-лошия сценарий, голяма част от хората остават безработни, не могат да плащат ипотеките си, и също така малцина обмислят покупката на имот. Експерти твърдят също, че цените на жилищата ще се понижат, но това е просто прогноза, тъй като основният фактор е търсене-предлагане, а той е трудно да бъде напълно предвиден.
В сегашната ситуация е трудно да гадаем какво би се случило с имотите при евентуална рецесия, но най-малкото, което можете да направите, за да сте по-подготвени, е да сте запознати с подобни случаи в миналото.
Бихме могли да се върнем назад, по време на „Голямата“ рецесията от 2007 – 2009 г., която до голяма степен се дължи на следната поредица от събития: от средата на 1990-те до средата на 2000 г., средната цена на жилищата скача драстично. Основната причина е, че много кредитори са предоставяли ипотеки на високорискови лица, които не са отговаряли на изискванията за заем. Голяма част от тях се оказват неспособни да ги изплащат. Всичко това довежда до срив при търсенето, а цените падат поради липсата на налични високорискови ипотеки. Дори ипотеки с по-нисък риск са рядкост, тъй като банковите институции стават прекалено предпазливи. В тази ситуация, за много собственици на имоти, е било по-добре да се откажат от заемите си, вместо да правят високи плащания и вноски за домове, които струват по-малко от дължимото.
Стотици банки, които са инвестирали във високорискови ипотеки, в крайна сметка са се провалили. „Голямата рецесия“ представлява един добър урок и отправна точка, както за всички потребители, така и за заемодателите.
На база преглед на минали рецесии, можем да направим следните два извода:
• Рецесията не води задължително до спад на цените на жилищата. Обръщайки се към историческите данни, резултатите показват, че те не падат всеки път. Например разглеждайки рецесиите от 1980 г., 1981 г., 1991 г., 2001 г., 2008 г., и 2020 г., повишение на цените се наблюдава в 4 от случаите. Тоест при икономически спад, стойността на жилищата не е задължително да падне.
• В исторически план, всеки път, когато е имало икономическо забавяне, е довеждало до спад на ипотечните лихвени проценти. Това е страхотно предимство, за всеки, който иска да вземе заем/ кредит за покупка на имот.
Да продадете ли имот по време на рецесия?
Вероятно по време рецесията, не е най-подходящия момент за продажба на недвижимо имущество. Дали ще имате полза или не, зависи от цената, на която е закупен самият имот. Ако сте го закупили отдавна и цените за момента все още са значително по-високи, то имате шанс да се надявате на добър развой на събитията. Но в случай, че сте го закупили скоро, не можете да разчитате на печалба. Дори съществува риск да понесете загуба, ако стойността на жилището е понижена.
Да купите ли жилище по време на рецесия?
Анализирайки сегашното положение в страната ни и на световния пазар, както и взимайки предвид вашите лични финансови възможности и намерения за бъдещето, се опитайте да изградите цялостна представа за пазара на недвижимите имоти и преценете дали сега е правилния момент. В случай че можете да си позволите да купите жилище по време рецесия, вероятно не е лоша идея да го направите. Както посочихме по-рано, в подобна икономическа обстановка, търсенето на жилища намалява и съществува вероятност цените да паднат, което е във ваш плюс. Същевременно ако общата политическа обстановка върви в посока да стимулира икономиката чрез намаляване на лихвените проценти, това също създава добри условия за взимане на ипотека. Като потенциални купувачи обаче, трябва да имате предвид че закупуването на имот може да бъде рисковано, ако доходите ви не са стабилни. По време на рецесия много компании и предприятия съкращават работни места и намаляват работното време. В тази връзка трябва да сте сигурни, че доходите ви могат да поддържат и отговарят на условията на ипотеката ви.
Потенциалните купувачи на имоти могат да очакват цените на жилищата да паднат, но имайте предвид, че не винаги се случва. Скоростта на спада на цените се повлиява от редица фактори, като не е задължително те да се понижат драстично. Важно е да подчертаем, че жилищната рецесия не означава падение на сектора, а просто, че пазарът работи с по-бавни темпове, отколкото предходните години.
В заключение ви съветваме в ситуация на рецесия най-вече да вземете под внимание вашето лично състояние и възможности, вместо да се опитвате да гадаете и предполагате какво ще се случи по-нататък във времето. Покупката на имот е решение, което не е просто финансово, но и житейско. Жилището е актив, но преди всичко е и дом.