Изборът на правилното жилище е един от най-отговорните, тъй като в нередки случаи е една от най-важните покупки в живота на много хора. За разлика от миналото, когато нуждата от брокери за подобна стъпка е била непреодолима, в днешно време всеки един от нас има достъп до обяви и до необходимите информация и документация за сключване на сделка. Един от първите въпроси, които мнозина си задават, е дали да инвестират в жилище от ново или старо строителство. Когато купувате колá, пералня или кухня, обикновено закупуването на нови и неизползвани е за предпочитане. Когато обаче, става въпрос за покупка на жилище, можете ли да направите същото заключение? Бихте ли предпочели чара и „историята“ на старото строителство, или ще изберете комфорта и съвременния стил на новото?
Ние от ORB.bg вярваме, че е препоръчително да бъдете запознати с предимствата и недостатъците на двата типа строителство, за да можете да направите информирано решение. В тази връзка ще ви представим накратко един сравнителен анализ между параметрите на двата вида строителство, които ще ви ориентират и ще направят избора на жилище по-аргументиран и обоснован съгласуван с вашите лични финансови възможности и предпочитания.
Важно е да отбележим, че едно жилище се счита за ново, в случай че е построено преди около 5 години.
Старо строителство – предимства и недостатъци
Основното предимство при покупка на старо жилище, е възможността да посетите бъдещия си дом на момента. За разлика от „имот на зелено“ например, то при избор на стар имот, за бъдещите купувачи е истинско улеснение да проектират и да визуализират разпределението на всяка една от стаите. Също така, дори още по време на първия оглед, можете да установите недостатъците на самото жилище и да направите заключение дали могат да се коригират, или пък е правилния момент да се оттеглите.
Същевременно, сключването на сделка става много по-бързо, което е допълнителен плюс за по-нетърпеливите купувачи, които търсят имот спешно. Подписването на договора за покупко-продажба и предаването на ключовете може да отнеме само няколко седмици, а построяването на нов имот би отнело месеци, дори години. В старо жилище, имате опцията да се нанесете и установите в много кратки срокове.
Ако сте от хората, които ценят и търсят ефектите на античното и старото и не ви притеснява факта, че преди вас домът е бил обитаван, тогава старото строителство, има по-значима стойност. Не можем да отречем, че някои имоти се отличават с естетически качества, които трудно биха се открили в новото строителство. Например – с по-старинни интериорни елементи, като прозорци с по-нестандартна форма, декоративни корнизи, паркет тип рибена кост, наличие на камина и прочие.
Друго предимство на старите имоти, е че можете да ги намерите на благоприятна локация, а именно в центъра на града – в близост до градския транспорт, образователни и обществени заведения.
Важно е да изтъкнем в много случаи и ценовото предимство на старото строителство. По-ниската цена на някои по-стари сгради и по-ниските им данъци, представляват често допълнителен стимул при избора между старо и ново строителство.
Обикновено старите имоти разполагат с повече вътрешно и външно пространство, в сравнение с новопостроените домове. Затова, ако търсите големи спални, по-високи тавани и наличие на двор/ градина, може би е по-добре да огледате стари жилищни сгради.
Вероятно най-важното предимство на старото строителство е, че купуваш реалната квадратура. Преди 1991 г., в площта на имотите, по нотариален акт, не се е включвала квадратурата на допълнителните помещения като балкони, подземия, тераси, тавани и прилежащи общи части, за разлика от днес, когато купувачите дължат еднаква цена на кв. м. за всички изброени. Тоест имайте предвид, че при старото строителство цената се определя за кв. м. жилищна площ.
Често при старото строителство реферираме към панелните, ЕПК („едроплощен кофраж“), и старите тухлени жилища.
Както знаем, панелната конструкция е широко разпространена в страната ни, като в днешно време се характеризира с: по-ниска цена поради малкото търсене, предлагането на реална квадратура на жилището и наличието на добре разпределени и обособени стаи. Основните недостатъци са краткия срок на годност на конструкцията, който обаче може да се надвиши със саниране, ниска енергийна ефективност и регулярни ремонтни дейности (смяна на дограма, ВИК инсталация). Всички те изискват както средства, така и време. Не на последно място е ограничената възможност за преустройство (събаряне на стени) поради риска от нарушение на цялостта на самата постройка.
ЕПК блоковете са с по-добра енергоефективност, топлоизолация и шумоизолация, в сравнение с панелните. Считат се, също така, за по-устойчиви дори и при опасност от земетресения. Всичко изброено оправдава и по-високата им цена спрямо тази на панелното строителство.
Старите тухлени жилища са едни от най-предпочитаните, тъй като обикновено те се намират в центъра, разполагат с просторни помещения, високи тавани и са с дебели стени, което осигурява добра топло и шумоизолация. Проблемите, които възникват при тях, са нуждата от ремонт, както и честата липса на асансьор при някои.
В заключение, бихме могли да обобщим, че основните недостатъци при избора на жилище от старо строителство са честата необходимост от допълнителна подръжка и обновявания, по-неблагоприятна енергийна ефективност, високите разходи за отопление, и занемареното общо състояние на сградата.
Ново строителство – предимства и недостатъци
В днешно време голяма част от хората предпочитат да купят жилище в новопостроена сграда поради убеждението, че тя носи сигурността, комфорта и гаранцията, че отговаря на по-високи стандарти. Въпреки това, е важно да сте добре информирани и да имате реална преценка за съотношението „предимства – недостатъци“ на новото строителство.
Трябва да отбележим, че масово новото строителство на територията на България, се конструира от тухла. Този материал и неговите модерни разновидности, се отличават с качествена изработка и високо ниво на енергийна ефективност, ефективна отоплителна система и по-добра шумоизолация. Също така тухлените сгради са много устойчиви срещу различните атмосферни фактори, и могат да издържат без ремонт дълъг период от време. Тухленият материал е, също така, с екологичен характер, тъй като не съдържа химически разтвори. Това, което евентуално би ви отказало от тухленото строителство е по-високата му цена на имотния пазар.
Инвестицията в жилище в новопостроена сграда, бихте си осигурили дом, отговарящ на високите стандарти за ел. инсталации, ВиК, отопление и други. Именно това от своя страна гарантира в близко бъдеще да не отделяте сериозен бюджет за допълнителна подръжка. Голямо предимство е и възможността за използване на колективно оборудване, като асансьор, паркинг, видеонаблюдение и други екстри, които са осигурени в новопостроени сгради.
Един основен плюс, който наклонява везната значително в полза на съвременното строителство, е гаранцията от строителя, чийто срок можете да проверите с точност в ЗУТ (Закон за устройство на територията). Това означава, че ако нещо се обърка и развали във вашия дом, строителят е задължен да го поправи.
Освен хубава визия, с която са повечето нови сгради се отличават, то при евентуална покупка на новопостроен имот, имате и възможност за персонализиране при разположение и обзавеждане. Например, в новото строителство често купувачите имат думата при избор на подови настилки, кухненски мебели и бани.
Основните недостатъци, които бихме могли да изтъкнем по отношение на новото строителство са следните:
нереалистичната обща квадратура, която както обяснихме по-рано, включва квадратурата на всички помещения (общи части; тавански и подземни помещения; терасите). Еднаквата цена на кв. м. цялостно вдига общата цена на имота.
тенденцията да липсва благоприятнаинфраструктура в района около сградата, тъй като обикновено новото строителство е по-отдалечено от центъра, както и от редовен градски транспорт, медицински и образователни пунктове.
риск от злоупотреба от страна на някои строители, която се изразява в изграждане на апартаменти с ниски тавани и малки стаи, гонещи максимална печалба за сметка на качественото разпределение на помещенията.
Преди да вземете решение, към кой тип строителство да се насочите, ви препоръчваме да разгледате информацията в нашия сайт, която ще ви помогне да си изградите цялостната картинка за процеса на закупуване на жилище без помощта на брокер. Основната цел на ОРБ е да ви предостави добра отправка точка и полезни препоръки, които да съобразите при покупката.