Щастливи, че сте вече сте закупили своя нов дом, сега мечтаете да го обзаведете по устойчив и качествен начин. Същевременно се стремите да избягате от непрекъснато променящите се тенденции и вероятността да се обновява интериора всяка година. Бихте искали да му създадете дълготраен стил, който не излиза от мода. За да успеете да го направите, е важно да имате добри идеи, малко въображение и най-вече да сте прагматични. В случай че декорацията не е ваша силна страна и не планирате да се възползвате от услугите на специалист по интериорен дизайн, то тогава в рамките на тази статия, ще ви представим няколко полезни съвета, с помощта на които лесно да постигнете устойчиво обзавеждане на своя дом:
Изграждане на цялостна концепция: Преди да стартирате, на първо място е от голямо значение да определите възможностите си и основната идея на обзавеждането. Съответно е важно да изградите концептуалната линия, която ще следвате през целия процес на обзавеждане. Тя включва уточняване на функционалното зониране, подбора ви на типа интериорен дизайн, избора на основни цветове, материали и осветителни тела.
Фокус върху функционалност и комфорт: Обзавеждането и интериорните дизайни, които са по-устойчиви, и не изискват периодично реновиране, са тези, при които основен критерий е бил именно тяхната функционалност. Препоръчваме ви да оставите на по-заден план естетическите аспекти, и преди всичко да вземете предвид по-практичните фактори като енергийна ефективност, издръжливост и капацитет за съхранение и подредба. Също така с цел да оставите повече свободно място, и „въздух“ в своя нов дом, ви съветваме да не запълвате всяко кътче с ненужни вещи. Закупете само полезни и функционални мебели и декорации, които са стойностни, практични и няма просто да събират прах.
Определяне на допустими размери на мебелите: В допълнение, устойчивият интериорен дизайн е необходимо да бъде с адекватни размери и пропорции. Помислете за размера и разположението на стаите и тези на избраните от вас мебели, както и как ще се впишат те в наличното пространство. Важно е да не бъдат нито твърде големи и да претрупват стаята, нито твърде малки и непрактични.
Качеството на материалите: Независимо с какъв бюджет разполагате при обзавеждането на новия си дом, е от голямо значение да обърнете внимание на качеството на материалите. Естествено по-качествените ще се предлагат на по-висока цена, но дори и да нямате възможност да закупите именно тях, поставете на преден план търсенето на най- постижимото съотношение на качество и цена. В случай, че фокусът ви е, да не сменяте всяка година обзавеждането, най-разумно би било да инвестирате в качествени мебели, които да са устойчиви във времето. Това се отнася до голяма степен и за подовите покрития, в които ако инвестирате повече, то може да сте спокойни, че ще издържат много дълго във времето.
Създаването на дълготраен стил, избягвайки тренда: Подобно на тенденциите в модата, така и тези в интериорния дизайн се променят непрекъснато. Дори и да се вдъхновите от тях за избора на вашето обзавеждане, то това не трябва да бъде на всяка цена. В случай че се стремите да инвестирате във „вечен“ външен вид за вашия дом, ви съветваме да се съсредоточите върху стиловете, които са по-издръжливи и адаптивни. Трябва да се водите към постигане на перфектния баланс за дискретност и изтънченост. Съветваме ви при избора на основните мебели и цвета на боята, да не се повлиявате от модния тренд. По-икономично би било да си позволите да се водите от модерните щрихи само по отношение на по-малки покупки като декорации, лампи, домашен текстил и сервизи. Тях винаги можете да промените по-лесно, в случай че ви омръзнат.
Подберете дизайн с отворен план: В случай че ремонтирате или строите нов дом, помислете за вариант на жилище с отворен етажен план. То предлага по-голяма гъвкавост и позволява плавен преход от едно пространство към друго. От една страна ви позволява да обзаведете дома си, дневната, трапезарията и кухнята, в консистентен стил. От друга страна позволява финансово облекчение, предвид че всички пространства биха имали един и същ стил.
Разбира се, имате и възможността свободно да използвате различни материали, нюанси и мебели, с цел да разграничите отделните пространства.
Избор на класически стил на обзавеждане: Водейки се от посочените по-горе критерии на комфорт и функционалност, ви препоръчваме да се спрете на по-класически стил на декорация, отличаващ се като по-издръжлив и непретенциозен. Преди това обаче се уверете, че би съответствал на архитектурата на вашия дом. Класическият стил се характеризира с корнизи и обработени контури на прозорците, а мебелите са в неутрални или светло пастелни цветове. По отношение на текстилните материи, в рамките на класическия интериор, присъстват кадифето, памука, и по-прозрачни и елегантни платове.
Избор на неутрална цветова палитра: Счита се че неутралните цветове, като бежовото, сивото и бялото, са по-подходящи, тъй като се възприемат като цветовете, които винаги ще бъдат на мода. Същевременно осигуряват определена непрекъснатост в открити пространства с отворен план. За разлика от 60-те години, когато портокаловото и кафявото са били силно популярни, но са крайно неактуални в днешно време, то неутралните пастели, които са се наложили през 80-те, не подценяваме и днес.
Бихте могли да създадете топло и гостоприемно пространство с помощта на топли цветове от бялата гама, които се съчетават много добре с естествени материали и текстури. По-студените цветове от бялата гама пък са изключително подходящи за по-минималистични стилове. По-студените сиви нюанси създават усещане за блясък, висок стил, докато по-топлите сиви цветове допринасят за по-релаксираща обстановка.
Въпреки избора на неутрална палитра, това не ви ограничава от желанието ви да добавите нотка индивидуалност и част от вашия характер към новия ви дом. Осигурявайки цветова база и основа с по-неутрални цветове, на следващ етап можете да „оцветите“ своя нов дом с помощта на по-цветни декоративни елементи, като картини, възглавници и други.
Придържайте се към по-изчистените стил и концепция на обзавеждане: Именно те ще придадат организираност и елегантност. В процеса на подбор на вашите мебели, от шкафа за телевизор, до покупката на диван, добър подход би бил и избор на мебели с естествени и умерени цветове.
Правилен подбор на осветление: В дома ви е препоръчително да комбинирате три основни типа осветление: инсталиране на осветителни тела, които допринасят за равномерна светлина (полилеи, лампиони и други); такива, които подчертават някоя конкретна част в помещението (лампа над масата за хранене, лампа над картина); и не на последно място, осветление, кото осигурява насочена светлина (лампа за четене). Съчетанието на описаните вида осветление, от една страна ще повиши комфорта ви, а от друга страна ще допринесе естетически за цялостния вид на интериорния ви дизайн.
В заключение бихме искали да ви посъветваме, в процеса на обзавеждане на вашия нов дом, да си задавате следните въпроси преди да преминете към действие
„Имам ли реална необходимост от тази покупка?“
„Разполагам ли с достатъчно място?“
„Бих ли закупил точно този предмет/ тази декорация в случай че струваше по-скъпо?“.
Посочените въпроси и техните отговори ще филтрирате лесно кои покупки и мебели биха си заслужавали наистина, и биха се запазили най-много във времето.