Как да спестим пари при смяната на жилище?

04/11/2022
Вероятно поне няколко пъти през годините ще ви се наложи да смените своето жилище поради различни причини. Подобна стъпка винаги е свързана с големи разходи, които оскъпяват крайната цена, без значение дали ще живеете под наем или в новозакумения си дом. Споделяме с вас няколко полезни съвета как да спестите значителна сума пари, когато вземете решение за преместване.

Вероятно поне няколко пъти през годините ще ви се наложи да смените своето жилище поради различни причини. Подобна стъпка винаги е свързана с големи разходи, които оскъпяват крайната цена, без значение дали ще живеете под наем или в новозакумения си дом. Споделяме с вас няколко полезни съвета как да спестите значителна сума пари, когато вземете решение за преместване.  

Потърсете възможност за покупка или наем на имот без брокер

Един от най-големите разходи при смяна на жилището, освен неговата цена, е свързан с комисионните и таксите за брокери и други посредници. Още на първа стъпка от процеса по търсене на нов имот можете да попаднете на платформи и обяви за покупко-продажба, при които единственият вариант да се сдобиете с ново жилище е именно чрез услугите на различни агенции или индивидуални брокери. Добре знаете, че при този сценарий почти винаги ще дължите поне 3% от крайната цена на имота, като комисионна за посредника. Готови ли сте да се разделите с тази сума? 

Ориентирайте се към платформа за недвижими имоти или индивидуални обяви, при които можете да сключите сделка без посредник. Подобни платформи предлагат и по-изгодни условия за продавачите и затова е много вероятно в тях да откриете по-голямо разнообразие от предложения. Също така, не разчитайте, че работата с брокер ще облекчи процеса по сделката или че ще ви помогне да се справите със задачи, които не бихте могли да извършите сами. Брокерите разчитат да вярвате именно в това. Истината е, че нямате причина за подобни съмнения, особено когато сте от страната на купувача.

Вижте още:

В друга наша статия разказваме какви са стъпките при покупко-продажба на имот и как да се справите сами, без да заплащате излишни суми за брокери.

Разчитайте възможно най-много на собствени спестявания

Вероятно, преместването в ново жилище е добре обмислено действие, особено когато става дума за покупка на имот. При всички случаи, най-добрият вариант за финансиране на сделаката е чрез собствени средства, които сте започнали да спестявате отрано, и възможно най-малка част дофинансиране чрез кредит. Повечето банки отпускат ипотечни кредити до 80% от стойността на имота, но съветът ни е да разчитате на много по-нисък процент от общата сума. Сред другите разходи, които трябва да предвидите са:

  • Адвокатски хонорари, ако ви е необходима консултация преди процеса на покупка или пък допълнителна проверка на документите, с които имотът разполага. 

  • Такси за различните процедури или документи при кандидатстване за ипотечен кредит. 

  • Първоначални такси при отпускане на кредит, пазарна оценка и банкови такси. 

Сравнете различни оферти за жилищни кредити

Предложенията на различните банки за период, сума и оскъпяване на финансирането за жилище могат да варират значително, като това ще има и дългосрочен ефект върху вашите разходи. Не разчитайте, че банката, в която получавате заплатата си, винаги ще предложи най-изгодни условия за ипотечен кредит. Можете да се възползвате от услугите и на финансов консултант, които в повечето случаи ще са безплатни за вас. Обърнете внимание и на цените за застраховка „Имот“ и застраховка „Живот“, които в повечето случаи банката ще изиска от вас да сключите. Можете да направите това и в избрана от вас застрахователна компания. 

Заделете пари за непредвидени разходи

Съветваме ви да не използвате 100% от наличните си пари и спестяванията си за покупката на жилище, тъй като непредвидените разходи тепърва предстоят. Още с нанасянето или дори преди това могат да се наложат козметични или по-сериозни ремонти, както и основно почистване на новото жилище. След като заживеете в него, вероятно ще изникнат и допълнителни разходи за ремонт, както и за други дребни промени, които искате да направите. Не пренебрегвайте и промяната в комуналните такси и общите разходи, които може да са по-високи от заплащаните досега. Ако нямате заделена сума пари настрана, може да се наложи да покриете всички тези разходи с нови дългове – потребителски или бързи кредити или друг вид заеми. 

Не бързайте с покупка на ново обзавеждане

При смяната на жилище понякога е възможно да преместите и част от наличните си мебели в новия си дом, което ще ви помогне да спестите пари. Ако това не е възможно обаче, не бързайте да обзавеждате жилището си изцяло непосредствено преди или след нанасяне. Изчакайте достатъчно дълго време, за да се уверите точно от какви мебели имате нужда и къде бихте ги разположили.

Осигурете си помощ при преместването

Още един разход за вас може да изникне при преместването към новото ви жилище. В зависимост от това колко багаж трябва да пренесете, може да възникне и нуждата от допълнителна помощ. За целта можете да разчитате и на професионална услуга, но, ако предварително си осигурите помощ, можете да спестите още една част от разходите. 

Помислете още веднъж

Понякога покупката или наемът на ново жилище може да са резултат от импулсивно и твърде прибързано решение.  За да сте сигурни, че правите най-добрият избор и сделката си заслужава, проверете още веднъж:

  • Районите, в които искате да живеете – сравнете останалите обяви в същите квартали или райони, към които имате интерес. Уверете се, че обявената цена за вашия имот и на пазарна цена.

  • Състоянието на имота – уверете се, че имотът е в добро състояние и няма належащи ремонти, за които продавачът не ви е информирал.

  • Документите на имота – проверете пълната документация на имота и се уверете, че продавачът може да представи всички необходими документи за собственост, а върху имота няма тежести и ипотеки.

  • Второ мнение – винаги можете да получите обективното мнение и на още една страна, която да оцени безпристрастно сделката, състоянието на имота, условията за покупко-продажба и др.

  • Професионалните услуги, свързани със сделката – уверете се, че нотариалните такси по сделката също са адекватни на пазара. Можете да сравните условията на поне двама нотариуси преди да направите избора кой от юристите да изповяда сделката. 

В платформата на ORB.bg даваме възможност не само на купувачи и продавачи да спестят пари при сделките с имоти, но споделяме и ценни съвети как да започнат и да преминат успешно през процеса и да се уверят, че интересите им биват защитени. Вижте офертите за продажба и наем на жилища още сега.